INEKOmentáre: O platenom odbere krvnej plazmy

Mária Hunková, denník Pravda: Chcem Vas poziadat o Vasu analyzu v suvislosti so vznikom sukromnej spolocnosti Sanaplasma, ktora odobera u nas ludom krvnu plazmu a potom ju predava do zahranicia. Narodna transfuzna spolocnost (NTS) tvrdi, ze jej tak odoberaju darcov. Ako sa divate na fakt, ze bola udelena sukromnej spolocnosti licencia na tuto cinnost? Mal by sa trh s odberom krvnej plazmy u nas otvorit, alebo ma monopol statnej NTS svoj vyznam?

Dušan Zachar, INEKO: Podľa informácií z médií (napr.: http://ekonomika.etrend.sk/ekonomika-slovensko/kto-ma-v-rukach-krvnu-plazmu.html) sa krvná plazma bezplatne získaná od darcov v slovenských nemocniciach a v Národnej transfúznej službe (NTS) z menšej časti minie v slovenských nemocniciach a väčšia časť, ktorú už nemocnice nepotrebujú, sa predáva súkromnej farmaceutickej spoločnosti Imuna Pharm zo Šarišských Michalian, ktorá ju ďalej distribuuje na spracovanie do zahraničia, aby z nej následne vedela vyrábať finálne produkty. Vyzerá to teda tak, že krvnej plazmy je na Slovensku pre potreby liečby v nemocniciach dostatok a s odobratou bezplatnou plazmou sa obchoduje aj v súčasnosti.
Podobné súkromné spoločnosti na zber plazmy, ako je Sanaplasma, sú bežné aj v okolitých krajinách - ČR, Rakúsko alebo Nemecko. 

Existujú odborné názory (napr.: http://jme.bmj.com/content/20/1/31.full.pdf), ktoré tvrdia, že optimálnym riešením je paralelná existencia systému tradičného bezplatného odberu plazmy či krvi a platených odberov. Tým sa môže docieliť zvýšenie základne darcov a väčšieho objemu vyzbieranej plazmy, čo v konečnej podobe pomôže v globále väčšiemu množstvu ľudí, ktorí sú liečený preparátmi z krvnej plazmy. Štúdie zatiaľ nedokázali, že by finančné odmeňovanie darcov viedlo k tzv. adverznému výberu donorov, teda k zhoršeniu kvality odobratého materiálu.
Ak by čiastočné otvorenie trhu s plazmou malo dopad na nedostatok krvnej plazmy v slovenských nemocniciach, bolo by potrebné uvažovať o opatreniach, ktoré by tomu zabránili.

Komentár bol uverejnený 8.5.2012 v článku denníka Pravda.

 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS