INEKOmentáre: O dostavbe nemocnice Rázsochy v Bratislave

Stanislava Harkotová, portál Aktuálne.sk: Mam pre INEKO otazku k nemocici Razsochy. Smer-SD si ju zadal aj do programoveho vyhlasenia vlady, SDKU-DS ustami V. Novotneho hovori, ze v dnesnej ekonomickej situacii Smer ostane iba pri slube. Ma dnes, ked sa hovori o utahovani opaskov, takato stavba pre Slovensko opodstatnenie? Pomohla by krajine takato specializovana centralna nemocnica? Ak ano, ako? Ak nie, akou cestou by skor vlada mala ist?

Dušan Zachar, INEKO: Z viacerých zdravotníckych kruhov zaznievajú hlasy, že Bratislava, resp. Slovensko potrebuje jedno moderné vysoko špecializované zdravotnícke centrum s funkcionalitou výuky mladých lekárov. Bez podrobnej analýzy je však nemožné povedať, či sa nám takýto megaprojekt v dnešnej situácii oplatí financovať, či je vhodné ho stavať v lokalite Rázsochy v takej veľkosti a architektonickej podobe, ako bolo navrhnuté ešte v časoch komunizmu, či nie je vhodnejšie stavať pre súčasné potreby radšej menší objekt niekde inde na zelenej lúke a pod. Navyše v situácii, keď nie je v slovenskom zdravotníctve urobený poriadok v systéme - vo financovaní, v meraní kvality a efektívnosti, existuje veľké riziko, že peniaze vynakladané do novej nemocnice sa môžu strácať v "čiernej diere".

V prípade otvorenia novej modernej nemocnice v Bratislave by pravdepodobne vyvstala otázka zavretia iných pracovísk Univerzitnej nemocnice - napr. na Mickiewiczovej ulici či na Kramároch.

Komentár bol uverejnený 11.5.2012 v článku na portáli Aktuálne.sk.

 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS