INEKOmentáre: O konfliktoch záujmov pri cenotvorbe liekov

Veronika Folentová, denník SME: Za ministra Uhliarika presla novela zakona o rozsahu, kde boli aj konflikty zaujmov clenov kategorizacnych komisii. Uhliarik nic nezverejnil ku konfliktom, ministerka Zvolenska dala na stranku aspon zivotopisy clenov. Chcela som Vas poprosit o vas nazor, je podla vas dolezite, aby informacie o ludoch, ktori rozhoduju o liekoch a ich cenach boli zverejnene? Do akej miery by podla vas mali byt zverejnene? Ak ano, preco, naco je to dobre? Ako hodnotite, ze zatial sa tomu ministri brania? Preco podla vas?
Zaroven, na stranke MZ SR je kalendar stretnuti s farmaceutickymi firmami, ale od decembra 2011 tam nie su doplnane veci. Je to podla vas spravne? Mali by sa zverejnovat tieto udaje, a preco?

Dušan Zachar, INEKO: Potreba transparentnosti celého procesu cenotvorby liekov vyplýva zo skutočnosti, že ide z hľadiska verejných financií o nákladnú oblasť, o ktorej by sa malo rozhodovať na základe verejného záujmu, ak nechceme prichádzať o značné zdroje a zdravie občanov. Dobre nastavené pravidlá zverejňovania môžu obmedziť prípadné bočné úmysly aktérov pri cenotvorbe liekov. Zverejňovanie údajov o cenových konaniach (kompletné záznamy zo stretnutí) a o členoch kategorizačných komisií a iných poradných orgánov (životopisy, stretnutia s farmaceutickými firmami, deklarovanie spolupráce, účastí na konferenciách, príjmov a darov od farmafiriem a pod.) môže upozorňovať na prípadné konflikty záujmov jednotlivých členov, čo ale nutne nemusí znamenať, že takýto člen nerozhoduje v súlade s verejným záujmom.

Ak by prísnosť zverejňovania údajov o aktéroch cenotvorby liekov demotivovala renomovaných odborníkov zúčastňovať sa kategorizačného procesu, účasť na ktorom je dnes bez nároku na odmenu, oplatilo by sa začať seriózne uvažovať nad vznikom profesionálneho, teda plateného, nezávislého orgánu, ktorý by z odborného hľadiska zastrešoval celý kategorizačný proces liekov, tak ako to funguje aj v niektorých vyspelých krajinách.

Komentár bol uverejnený 16.5.2012 v článku denníka SME.

 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS