INEKOmentáre: O výmene manažmentov štátnych zariadení

Mária Hunková, denník Pravda: Povazujete vymenu riaditelov nemocnic, zdravotnickych organizacii a VsZP ci obmenu veducich na jednotlivych usekoch MZ SR za prinosne? Boli podla Vas na veduce posty dosadzovani odbornici, alebo mozno skor hovorit o politickych nominaciach? Ake negativa (pripadne aj pozitiva) moze mat tato obmena veducich pracovnikov? Ak ministerka odovodnuje vymenu riaditelov tym, ze uprednostnuje odbornikov s dlhodobou praxou, nespochybnuje tym pracu ich predchodcov? Nemala by v takomto pripade mat ich vymenu podlozenu nejakym pripadom, kedy pochybili alebo pod.?

Dušan Zachar, INEKO: V zásade by sa dalo povedať, že ak ide o pozície, ktoré priamo netvoria štátnu zdravotnú politiku, ktorá sa môže s každou novou vládou meniť, čo je legitímne, nemali by sa riaditelia či úradníci meniť s nástupom novej vlády, ak samozrejme súčasne platí, že zariadenie či inštitúcia je vedená dobre (viď Sociálna poisťovňa). To sa vzťahuje napríklad na štátne nemocnice a iné zdravotnícke zariadenia, ale napríklad aj na NCZI. Ak je takýto subjekt manažovaný zle, a minister chce takéhoto riadiaceho pracovníka odvolať, treba zverejniť dôvody odvolania, najlepšie s relevantnými argumentmi a dôkazmi. V opačnom prípade vyvstáva podozrenie, že odvolávajúcemu ide skôr o umiestnenie určitých ľudí na vrcholové manažérske miesta ako o dobré fungovanie organizácie. Optimálnym riešením by bolo vyberať manažérov štátnych nemocníc a iných zdravotníckych zariadení odborníkmi na základe transparentného verejného výberového konania.

Príliš časté striedanie manažmentov štátnych nemocníc a iných štátnych inštitúcií v zdravotníctve, je popri mäkkých pravidlách hospodárenia v príspevkových organizáciách jednou zo zásadných príčin zlých hospodárskych čísel štátnych zariadení. Motivácia riaditeľov, ktorí vedia, že môžu byť o pár mesiacov odvolaní, je potom taká, že nebudú pracovať na strategických dlhodobých plánoch udržateľného rozvoja nemocníc a nebudú  provokovať prijímaním nepopulárnych, ale potrebných opatrení, čo má za následok konzervovanie nepriaznivého stavu.

Komentár bol zverejnený 21.5.2012 v článku denníka Pravda.

 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS