O projekte i-Health
Táto stránka vznikla v spolupráci inštitútu INEKO a zdravotnej poisťovne Dôvera. Určená je najmä pre odbornú verejnosť zaujímajúcu sa o zdravotníctvo. Stránka má podporiť diskusiu o súčasnom systéme zdravotníctva a možnostiach jeho zlepšenia, sprostredkovať názory jednotlivcov a organizácií (vrátane INEKO), ako aj relevantné fakty a literatúru. Podľa vzájomnej dohody Dôvera nezasahuje do výstupov INEKO uvedených na tejto stránke.
Aktuality
Kam sa pohlo zdravotníctvo za dva roky?
Zdravotníctvo je zatiaľ jedinou oblasťou, kde sa vláde darí rúcať predošlé reformy a presadzovať vlastný pohľad na usporiadanie spoločnosti. Je preto zaujímavé sledovať výsledky práce vlády v tomto sektore. Získame tak aspoň približný obraz o tom, ako môže vyzerať celá krajina, ak vláda bude úspešná v plnení svojich zámerov.
Dátum: 10.07.2008
Vo Veľkej Británii dochádza k politickému konsenzu o financovaní zdravotného poistenia z daní
Podľa týždenníka The Economist, vo Veľkej Británii dochádza k
politickému konsenzu o tom, že zdravotné poistenie má byť pre väčšinu
služieb financované z daní a nie zo súkromného poistenia, ktoré funguje napríklad v USA. Bohatí pacienti pritom majú mať možnosť priplácať si za lepšie služby. Konsenzus smeruje aj k zavádzaniu súťaže medzi nemocnicami a podpore slobodnej voľby pacienta.
Dátum: 08.07.2008
Better-off patients should be allowed to pay for extra services that the NHS (National Health Service – tax-funded health insur
Better-off patients should be allowed to pay for extra services that the NHS (National Health Service – tax-funded health insurer in the United Kingdom) can’t afford... The debates that once raged about switching to a different (than the tax-based) model (of health insurance) have abated: the principle of tax funding for most services seems entrenched. David Cameron’s Conservatives accept it... (On the other hand, Tony Blair‘s) government... set about introducing choice for patients and competition among hospitals. Whoever is in power, in the long term the NHS is probably on the way to becoming a state-funded market rather than a creaking monopoly.
Zdroj: The Economist July 5th, Bagehot, The shock of the old
Názov zdravotnej poisťovne
|
Hospodársky výsledok za rok 2007
|
Dôvera
|
467 mil. Sk
|
Apollo
|
228 mil. Sk
|
Spoločná zdravotná poisťovňa
|
206 mil. Sk
|
Union
|
-232 mil. Sk
|
Európska zdravotná poisťovňa
|
-234 mil. Sk
|
Všeobecná zdravotná poisťovňa
|
-430 mil. Sk
|
Dátum: 05.07.2008
(Peter Goliaš z inštitútu INEKO) poukázal na to, že štát nemá kapacitu zabezpečiť takú úroveň zdravotníctva, ktorá by zodpoveda
(Peter Goliaš z inštitútu INEKO) poukázal na to, že štát nemá kapacitu zabezpečiť takú úroveň zdravotníctva, ktorá by zodpovedala stupňu rozvoja našej ekonomiky. V zdravotníctve treba podľa neho jasne rozdeliť, čo ma spravovať štát a čo môže riešiť trh. "Súčasná vláda nemá odvahu povedať to nahlas, realitou je preto spontánny vývoj," doplnil. Trh teda funguje aj tam, kde by fungovať nemal a naopak. Realita je potom podľa neho taká, že platíme aj tam, kde by sme nemali... Do budúcnosti by podľa Goliaša mala vláda spresniť solidárny balík diagnóz a liečebných výkonov tak, aby verejnosť vedela, na čo ma nárok z verejných zdrojov a kde majú poskytovatelia pravo požadovať súkromné platby. Vláda by mala súčasne vymedziť menej prioritné diagnózy vhodné pre nepovinné poistenie tak, aby mohli byť zavedené do praxe.
Dátum: 05.07.2008
Minister zdravotníctva Richard Raši: V súčasnosti je systém platieb (zdravotných poisťovní nemocniciam) taký, že sa platí za uk
Minister zdravotníctva Richard Raši: V súčasnosti je systém platieb (zdravotných poisťovní nemocniciam) taký, že sa platí za ukončenú hospitalizáciu... a nezohľadňuje to, koľko ľahkých, stredne ťažkých a obťažných výkonov sa musí urobiť... Keď sa urobí katalóg výkonov, kde budú výkony jasne definované a... priradia sa k výkonom ceny, potom bude diagnóza ohodnocovaná podľa jej konkrétnej ekonomickej náročnosti, a teda poskytovateľ dostane toľko prostriedkov, koľko diagnóz a v akej štruktúre vykoná. Nebude to paušálna platba za jedného pacienta, ale bude to platba za konkrétnu diagnózu.
Dátum: 26.06.2008