O projekte i-Health

Táto stránka vznikla v spolupráci inštitútu INEKO a zdravotnej poisťovne Dôvera. Určená je najmä pre odbornú verejnosť zaujímajúcu sa o zdravotníctvo. Stránka má podporiť diskusiu o súčasnom systéme zdravotníctva a možnostiach jeho zlepšenia, sprostredkovať názory jednotlivcov a organizácií (vrátane INEKO), ako aj relevantné fakty a literatúru. Podľa vzájomnej dohody Dôvera nezasahuje do výstupov INEKO uvedených na tejto stránke.

 

Aktuality

Pacienti fakultnej nemocnice najviac chvália Antolskú

Fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava zverejnila výsledky prieskumu spokojnosti svojich pacientov, z ktorého vyplynulo, že pacienti sú celkovo najviac spokojní s pracoviskom na Antolskej ulici v Petržalke (97,41% opýtaných). Nasledujú nemocnice Ružinov (95,90%), Kramáre (92,21%) a pracovisko na Mickiewiczovej ulici v Starom Meste (85,12%). Pacienti odpovedali na otázku: „Zvolili by ste si znova toto pracovisko (oddelenie, kliniku) aj v prípade opakovanej hospitalizácie?“ Bolo zistené, že hodnotenie celkovej spokojnosti pacientov najvýznamnejšie koreluje s hodnotením prístupu ošetrujúceho lekára, so spokojnosťou s poskytovaním ošetrovateľskej starostlivosti a s hodnotením hygieny a čistoty. Prieskum sa uskutočnil od júla do decembra 2009 a použitých v ňom bolo 8141 platne vyplnených dotazníkov.
Dátum: 21.04.2010
 
Raši: Záchrankový tender nebola súťaž krásy

Richard Raši, minister zdravotníctva SR: Predpokladajme, že Bratislava má vyššiu cenu za jednotkovú platbu za ukončenú hospitalizáciu. To znamená, že na chirurgii v Myjave a v Bratislave sa platí inak... Kým nebude platba za konkrétny výkon alebo diagnózu, musí byť rozdielna štruktúra diagnóz v Myjave a Bratislave ohodnotená v tom platobnom mechanizme, ktorý existuje. Cenová náročnosť ťažkých výkonov, ktorých zrejme fakultné nemocnice robia viac, sa musí zohľadniť v platbách od poisťovní. Preto ten rozdiel.
Dátum: 19.04.2010
 
Mafstory slovenského zdravotníctva

Rado Baťo, komentátor denníka SME: Duopol štátnej megapoisťovne a veľkej Dôvery je najväčším problémom slovenského zdravotníctva. Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (všZP) môže vláda zneužívať na rozdeľovanie peňazí podľa politického kľúča. Penta môže okrem kontroly balíka peňazí tlačiť na zmenu regulačných podmienok vo vlastný prospech. Nikto by nemal byť prekvapený, ak po voľbách vláda rýchlo zruší zákaz zisku. A to aj koalícia, v ktorej by opäť šéfoval Smer. No kľúčový problém bude, či niekto nájde odvahu rozbiť duopol – teda fakticky rozpredať po častiach VšZP.
Dátum: 19.04.2010
 
Najspokojnejší sme so správaním lekárov

Všeobecná zdravotná poisťovňa zverejnila na svojej web-stránke hodnotenie poskytovateľov zdravotnej starostlivosti na základe indikátorov kvality za rok 2009. Vyplynulo z neho, že z celkového počtu 9 869 hodnotených poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v jednotlivých indikátoroch kvality dosiahlo štandardnú úroveň 97,93% poskytovateľov, nízku úroveň 1,90% poskytovateľov a vysokú úroveň 0,17% poskytovateľov. V rámci hodnotenia nemocníc bol uskutočnený aj prieskum medzi samotnými pacientmi, ktorý ukázal, že najviac spokojní boli so správaním lekárov na oddelení a naopak najmenej s kvalitou stravy. Pacienti VšZP boli najviac spokojní s NÚSCH v Bratislave a najmenej s NsP v Žiline.
Dátum: 16.04.2010
 
Kvalita zdravotníctva je podľa Slovákov lepšia v zahraničí

Celkom 70% Európanov považuje kvalitu zdravotníctva vo svojej krajine za dobrú. Najspokojnejší so svojím zdravotníctvom sú Belgičania (97%), Rakúšania (95%) a Fíni (94%). Slovenské zdravotníctvo považuje za dobré 53% Slovákov, takmer rovnaké percento si však myslí, že kvalita zdravotníckej starostlivosti je v zahraničí lepšia. Až 68% Slovákov sa obáva toho, že by im na Slovensku bola diagnóza určená nesprávne, neskoro, prípadne by nebola určená vôbec. Vyplýva to z prieskumu Európskej komisie Eurobarometer, ktorý bol uskutočnený v krajinách EÚ v septembri a októbri 2009.
Dátum: 16.04.2010
 
Stránkovanie:
 
 
 
Copyright © 2025 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS