Neočkovaní sú pre spoločnosť nákladnejší

Peter Madro, Pravda:
V posledných dňoch sa intenzívnejšie rieši, koľko stojí pacient a koľko stojí vakcína. Tak sa chcem spýtať, čo je lepšie pre zdravotnícky systém, mať zaočkovaných ľudí alebo hospitalizovaných pacientov?
Dá sa hovoriť o pharmalobby za vakcínu, alebo by bol skôr reálny lobbing za to mať chorého pacienta? Kto tým môže niečo podľa vás získať, lebo zdá sa že stratový je len štát a občania. Môže mať niekto dôvod na to mať chorých pacientov? Dá sa takéto niečo sledovať pri pandémii?
Viem, že sú to všetko také konšpiračné otázky, no ak sa vám podarí poslať mi vyjadrenie, budem Vám vďačný.

Dušan Zachar, INEKO:
Vo verejnom záujme, teda v spoločnom záujme nás všetkých občanov, je, aby ležalo čo najmenej ľudí v nemocniciach na ochorenie COVID-19. V mnohých prípadoch ide v tejto fáze pandémie o odvrátiteľné hospitalizácie a bohužiaľ niekedy aj úmrtia. Najúčinnejšie a najlacnejšie pre spoločnosť ako im predchádzať je vakcinácia. Neočkovaní sú pre spoločnosť mnohonásobne nákladnejší ako vakcinovaní. Jednak ich leží v nemocniciach omnoho viac ako zaočkovaných, blokujú kapacity pre liečbu iných ochorení, majú ťažší priebeh s vyšším rizikom úmrtia alebo postovidovým syndrómom, oveľa viac šíria vírus, nehovoriac o pridružených ekonomicko-sociálnych nákladoch rezultujúcich do obmedzení bežného chodu spoločnosti.


Komentár bol zverejnený 3.11.2021 v článku denníka Pravda.
 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS