Úspory v zdravotníctve, zrušenie 6-tisíc nemocničných lôžok

SĽUB 9:

SMER zruší všetky zbytočné administratívne úkony a duplicity v činnostiach Ministerstva zdravotníctva SR, presadí vykonanie dôkladného auditu jeho činnosti s následnou racionalizáciou počtu pracovníkov. (...) SMER podporí reštrukturalizáciu siete zdravotníckych zariadení na základe vopred jasne stanovených kritérií, ktorá povedie k optimalizácii siete poskytovateľov, aby bola zabezpečená dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre každého pacienta.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005

Je potrebné na nejaký čas uzatvoriť systém, aby sa nevytvárali ďalšie zdravotné zariadenia.
Zdroj: Robert Fico, predseda strany SMER, TA3, V politike, 23.4.2006

Nemocnice prídu o vyše šesťtisíc lôžok, nijaká nemocnica však nezanikne. To je záver komisie na ministerstve zdravotníctva, ktorá takmer tri mesiace pracovala na analýze siete nemocníc.
Zdroj: Pravda, 14.12.2006, názov článku: "V nemocniciach zrušia šesťtisíc lôžok"

REALITA:

Poznámka INEKO: Vláda schválila tzv. povinnú minimálnu sieť nemocníc, čiže zoznam 34 nemocníc, s ktorými zdravotné poisťovne musia uzatvoriť zmluvy. Ak by poisťovne neuzavreli zmluvy so zvyšnými nemocnicami, mohol by počet nemocničných lôžok klesnúť o vyše 3–tisíc, čo je približne 10%. Všeobecná zdravotná poisťovňa okrem toho zaviedla diferencovaný prístup pri uzatváraní zmlúv s nemocnicami, z ktorých viacerým hrozí v dôsledku zníženia platieb zánik.

Najväčšia zdravotná štátna poisťovňa Všeobecná zdravotná včera oznámila, že 25 zdravotníckych zariadení od nej dostane od júla menej peňazí. Nová riaditeľka Zuzana Zvolenská tak pokračuje v trende zo začiatku roka, keď poisťovňa neuzatvorila zmluvu so šiestimi zariadeniami... V prípade siedmich nemocníc je vysoká pravdepodobnosť, že budú zatvorené. S nemocnicami v Modre, Gelnici, Hnúšti, Novej Bani, Stropkove, Novom Meste nad Váhom a Hlohovci nepodpísala zmluvy aj najväčšia súkromná poisťovňa Dôvera. Dôvera so všeobecnou ovládajú takmer tri štvrtiny trhu, a preto je pre nemocnice dôležité, ako sa tieto dve poisťovne rozhodnú.
Zdroj: SME 25.6.2008, Aj všeobecná odmeňuje kvalitu

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) v tomto roku už nepredĺži zmluvy so šiestimi nemocnicami a zdravotníckymi zariadeniami. Novinárom to dnes povedal riaditeľ poisťovne Anton Kováčik. Príjmy od VšZP, ktorá je najväčšou zdravotnou poisťovňou na Slovensku, sú pritom podľa zástupcov nemocníc do veľkej miery rozhodujúce pre ich prežitie. VšZP už podľa jej riaditeľa nepočíta s využitím služieb nemocnice v Púchove, železničiarskej nemocnice v Košiciach, súkromnej pôrodnice Mediline v Bratislave a tatranských liečební v Kvetnici, Tatranskej a Novej Polianke. V ďalších nemocniciach si mieni poisťovňa objednať menej výkonov, čo podľa ich zástupcov taktiež môže spôsobiť existenčné problémy zdravotníckych zariadení.
Zdroj: SME.sk 17.1.2008, Poisťovňa začala s redukciou počtu nemocníc

Asociácia nemocníc Slovenska (združuje malé a stredné nemocnice) odporučila svojim členom nepodpísať zmluvy, ktoré im ponúkla na prvý polrok Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP). Znamená to, že 58 nemocníc v súčasnosti nemá platnú zmluvu s najväčšou zdravotnou poisťovňou... Podľa prezidenta asociácie Mariána Petka sú súčasné návrhy zmlúv pre nemocnice likvidačné. Deviatim zariadeniam neponúkla VšZP nové zmluvy. Je to napríklad nemocnica v Púchove, Železničná nemocnica v Košiciach alebo Špecializovaná nemocnica respiračných chorôb Poprad–Kvetnica. Ďalším ponúkla nižšie objemy peňazí alebo chce zazmluvniť menší počet lôžok.
Zdroj: SME 16.1.2008, Nemocnice sú stále bez zmlúv

VYBRANÉ KOMENTÁRE:
(Zdroj: Anketa INEKO, máj 2007)

Príliš rozsiahly a neefektívny systém poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, najmä lôžkovej, je najdôležitejším problémom slovenského zdravotníctva a jeho vyriešenie, čo ako bolestivé a politicky komplikované, je superprioritou zdravotníckej politiky.
Martin Filko – Sanigest International

Reštrukturalizácia nemocníc musí vyplynúť z transparentných pravidiel hry a nie byrokratického rozhodnutia.
Juraj Nemec - Univerzita Mateja Bela, Banská Bystrica 

Odborníci dávno poukázali na to, že pri disponibilných zdrojoch nie je možné bez straty financovať súčasné lôžkové kapacity. Je ale namieste pochybovať o tom, že by vláda Smeru dala na oltár svojej popularity opatrenie, ktoré sa dotýka citlivej oblasti života každého občana.
František Chovanec - Premier Consulting Prešov, spol. s. r.o.

Znova prihlásenie sa k realite, ktorá bola jedným z východiskových bodov REFORMY zdravotníctva predošlej, pravicovej a reformnej vlády. Tohtoročný pokrok v programe úsporných opatrení na ministerstve zdravotníctva dáva oprávnený dôvod pochybovať o politickej vôli a odvahe dotiahnuť takéto nepopulárne opatrenie do konca.
Anonymný autor

O rušení nemocničných lôžok by nemalo rozhodovať ministerstvo od zeleného stola ale zdravotné poisťovne, ktoré majú najlepší prehľad o kvalite v systéme a nadbytočnosti jednotlivých poskytovateľov.
Richard Ďurana – INESS

 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS