Zastavenie privatizácie, resp. neprivatizácia v zdravotníctve

SĽUB 4:

My musíme zastaviť privatizáciu zdravotníctva, ktorá teraz prebieha. To znamená zastaviť transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti.
Zdroj: Robert Fico, predseda strany SMER, Markíza, SITO, 15.6.2006

(SMER) v nemocničnej starostlivosti presadí, aby štát zostal zriaďovateľom bývalých nemocníc III. typu, špecializovaných pracovísk s celoslovenskou pôsobnosťou a vybraných odborných liečebných ústavov, pričom tieto zariadenia nebudú akciovými spoločnosťami.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005

V nemocničnej starostlivosti bude presadzovať, aby štát zostal vlastníkom fakultných zdravotníckych zariadení, zariadení s celonárodnou pôsobnosťou a tých, ktoré plnia osobitné úlohy v mimoriadnych situáciách.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006

REALITA:

Poznámka INEKO: Privatizácia a transformácia zdravotníckych zariadení na akciové spoločnosti bola zastavená. Došlo len k menším predajom dvoch polikliník a dvoch zdravotníckych zariadení v Banskobystrickom samosprávnom kraji a k prebiehajúcej transformácii nemocníc v pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja z príspevkových organizácií na akciové spoločnosti.

Zdravotnícke zariadenia sa už nebudú môcť transformovať na akciové spoločnosti. Určuje to novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá nadobudla účinnosť od januára.
Zdroj: SME.sk 4.1.2008, Nemocnice sa už na akciové spoločnosti nezmenia

Trnavský samosprávny kraj sa ako prvý spomedzi ôsmich slovenských krajov rozhodol pre radikálnu transformáciu zdravotníckych zariadení vo svojej pôsobnosti z príspevkových organizácií na akciové spoločnosti... Trnavský samosprávny kraj bude mať 51% akcií v Nemocnici s poliklinikou Dunajská Streda a v Nemocnici s poliklinikou v Skalici – zvyšných 49% získajú miestne samosprávy. V Nemocnici s poliklinikou sv. Lukáša v Galante... bude mať kraj všetkých 100% akcií... Ako pre ZdN povedal predseda komisie pre zdravotníctvo Trnavského kraja MUDr. Peter Ottinger, „Zámer tohto kroku je jednoznačný – dotlačiť zdravotnícke zariadenia k dodržiavaniu tvrdých rozpočtových opatrení a pravidiel a mať dohľad nad tým, aby každý hospodáril s tým, koľko zarobí.“
Zdroj: Zdravotnícke noviny 26.6.2008, Cesta z problémov vedie cez tvrdé rozpočtové pravidlá

Banskobystrický samosprávny kraj (župan Milan Murgaš - Smer) pravdepodobne predal zdravotnícke zariadenia ľuďom prepojeným na podnikateľskú skupinu, pre ktorú vyhlásil verejnú obchodnú súťaž z februára minulého roku za neúspešnú. Víťazom novej súťaže sa stala v júli s najvyššou ponukou firma SPC Bankruptcy. Získala polikliniky v Poltári a Fiľakove a dve zdravotnícke zariadenia v Banskej Bystrici v celkovej hodnote viac ako 80 miliónov korún.
Zdroj: SME 2.2.2008, Polikliniky predali víťazom zrušenej súťaže

 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS