O projekte i-Health

Táto stránka vznikla v spolupráci inštitútu INEKO a zdravotnej poisťovne Dôvera. Určená je najmä pre odbornú verejnosť zaujímajúcu sa o zdravotníctvo. Stránka má podporiť diskusiu o súčasnom systéme zdravotníctva a možnostiach jeho zlepšenia, sprostredkovať názory jednotlivcov a organizácií (vrátane INEKO), ako aj relevantné fakty a literatúru. Podľa vzájomnej dohody Dôvera nezasahuje do výstupov INEKO uvedených na tejto stránke.

 

Aktuality

V štatistikách o výskyte nemocničných nákaz nehovoríme pravdu

Krízy dokážu predstavovať aj príležitosť na uskutočňovanie dôležitých zmien. Aktuálna pandémia ukazuje, aké dôležité je mať kvalitné dáta, na ktoré sa môžu aktéri, ktorí prijímajú rozhodnutia v zdravotnej politike, a nielen oni, spoľahnúť. Ukazuje, akí dôležití sú epidemiológovia a hygienici a ich sféra pôsobenia, ktorá bola v slovenských nemocniciach v "nekrízovom" čase odstrkovaná na okraj. Zahraničného pozorovateľa musí zaskočiť, keď si číta štatistiky Regionálnych úradov verejného zdravotníctva o výskyte nemocničných (tzv. nozokomiálnych) nákaz v našich ústavných zdravotníckych zariadeniach, lebo z nich musí nadobudnúť dojem, že musíme byť absolútni majstri sveta, keď máme násobne nižší podiel nemocničných nákaz ako najvyspelejšie zdravotnícke systémy vo svete. Lenže skutočnosť je taká, že my nehovoríme v štatistikách pravdu. Nedostatočne meriame, nepoctivo vykazujeme, máme často laxný prístup k tejto veci. Ako vidíme pri aktuálnej koronakríze, takýto prístup môže mať fatálne následky. Toto treba urgentne meniť.

Dátum: 08.04.2020
 
Päť oblastí, na ktoré by sa mal nový minister zdravotníctva sústrediť

Bod 1: Presadiť stratifikáciu nemocníc, vrátane merania a zverejňovania výsledkov, kvality a efektívnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti, systémového riešenia problematiky dlhodobej starostlivosti a ambulantnej sféry. ...

Dátum: 13.03.2020
 
Štát a nedostatok lekárov

Štát má vytvárať vhodné podmienky a pravidlá na fungovanie zdravotníctva, aby garantoval občanom a pacientom do určitej definovanej miery dostupnosť a kvalitu zdravotnej starostlivosti, a nie garantovať nejakej skupine poskytovateľov sociálne istoty. Štát má systémovo naprávať motivácie v sektore tak, aby plnil svoj cieľ dostupnosti a kvality zdravotnej starostlivosti pre občanov, nevynímajúc motivácie ovplyvňujúce konanie poskytovateľov.

Dátum: 10.03.2020
 
Aký by mal/a byť nový/á minister/ka zdravotníctva ?

Dušan Zachar, INEKO: Nový minister či ministerka zdravotníctva musí mať ekonomické myslenie. Podľa môjho názoru môže ekonomicky myslieť aj lekár. Aby vedel minister niečo podstatné presadiť, potrebuje mať okrem dobrého plánu aj líderské schopnosti a politickú podporu. Ak to bude mať, môže hneď začať s presadzovaním stratifikácie.

Dátum: 17.02.2020
 
Zdravotnícki analytici spoločne hodnotili zdravotnícke programy

Zdravotnícki analytici z inštitútov INEKO, HPI, INESS a "Tímu Smatana & Štofko" po prvýkrát spoločne vyhodnotili zdravotnícke volebné programy politických strán podľa kvality, dôležitosti a komplexnosti. Najlepší program má podľa všetkých hodnotiacich strana SaS. Veľmi dobré programy majú aj PS/Spolu, OĽaNO, Za ľudí a Sme rodina. Škodlivý jednobodový, resp. štvorbodový "program" majú Smer-SD a ĽSNS.
Najlepšie hodnotené opatrenia boli: podpora stratifikácie, definícia nároku poistenca, v prípade dlhodobej (zdravotno-sociálnej) starostlivosti podpora osoby, nie zariadenia, výučba zdravotníkov aj mimo fakultných a univerzitných nemocníc, dlhová brzda nemocníc. Nás v INEKO teší, že viaceré strany spomínajú v programoch aj potrebu hodnotenia kvality poskytovateľov a jeho zverejňovania.
Najhoršie hodnotené opatrenia: jedna štátna poisťovňa, zákaz krížového vlastníctva, štátna sieť polikliník, geografické limity pre otváranie lekární, zákaz privatizácie, „daňové mašličky“.

Dátum: 13.02.2020
 
Stránkovanie:
 
 
 
Copyright © 2020 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS