O projekte i-Health

Táto stránka vznikla v spolupráci inštitútu INEKO a zdravotnej poisťovne Dôvera. Určená je najmä pre odbornú verejnosť zaujímajúcu sa o zdravotníctvo. Stránka má podporiť diskusiu o súčasnom systéme zdravotníctva a možnostiach jeho zlepšenia, sprostredkovať názory jednotlivcov a organizácií (vrátane INEKO), ako aj relevantné fakty a literatúru. Podľa vzájomnej dohody Dôvera nezasahuje do výstupov INEKO uvedených na tejto stránke.

 

Aktuality

O vyvodzovaní zodpovednosti pri zdravotníckych kauzách

Pre zdravý vývin spoločnosti je určite najvyšší čas na to, aby sa už konečne vyslali signály, že nezodpovedne hospodáriť sa bude oplácať stále menej a menej, a že za takéto konanie bude prichádzať stále častejšie a častejšie adekvátny trest. V súčasnosti bránia úspešnému vyšetreniu káuz často mnohé prepojenia a konflikty záujmov zainteresovaných a relatívny nedostatok odvážnych a čestných kontrolórov, vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov.

Dátum: 21.10.2016
 
O zatvorení liečebne v Novej Polianke

Kúpele s hotelom, kde hrajú nezanedbateľnú rolu priame platby od kúpeľných hostí, je už iný “produkt” ako špecializovaný liečebný ústav, kde za liečbu pacientov platí prevažne zdravotná poisťovňa, preto sa to ťažko porovnáva. Transformácia na kúpele s hotelom nie je záchranou špecializovaného liečebného ústavu, ale vybudovaním nového konceptu. Nemusí to byť ale hneď nelegitímne.

Dátum: 19.10.2016
 
D. Zachar, analytik INEKO: Kauzy predražených CT ma neprekvapujú

Nevedia sa politici poučiť? Po Piešťanoch sa objavili ďalšie, takmer o milión predražené CT prístroje. Z ich nákupu obviňuje poslanec NR SR Miroslav Beblavý poslancov Smeru Juraja Blanára a Vladimíra Baláža, ktorí predraženie odmietajú. Aliancia Fair-Play a lekárski odborári informujú, že zdravotnícky biznis je pre vysoké marže dodávateľov extrémne výhodný. Najvyšší kontrolný úrad v pondelok zverejnil správu o predražených nákupoch v nemocniciach až o 167 %. Je to vôbec možné? O akých prípadoch hovoríme? Čo dokáže s predraženými nákupmi urobiť minister zdravotníctva? Redaktor rádia Expres Braňo Závodský sa rozprával s analytikom INEKO Dušanom Zacharom.

Dátum: 13.10.2016
 
O redukcii zamestnancov Univerzitnej nemocnice v Bratislave

Viaceré analýzy už ukázali, že v súčasnej UNB existuje prezamestnanosť a dobre fungujúca univerzitná nemocnica v Bratislave môže poskytovať kvalitnú zdravotnú starostlivosť s oveľa nižším počtom zamestnancov, ako je tomu v súčasnosti.
Ak by sa racionalizačné opatrenia podarilo presadiť, tak potom treba zároveň merať kvalitu, aby sme vedeli neskôr vyhodnotiť, ako a či sa podobné opatrenia odrazia na úrovni poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Aby náhodou neprišlo k zhoršeniu kvality.

Dátum: 11.10.2016
 
O dvoch? nových nemocniciach v Bratislave

Kľúčové je, aby v prípade toho, ak si súkromník (t.j. druhá nová nemocnica) bude nárokovať nejakú garanciu kontraktu so VšZP, alebo garanciu dopytu – napr. zatvorením Kramárov a presunutím výkonov do svojej nemocnice, alebo akékoľvek iné zvýhodnenie, aby bola vypísaná riadna transparentná súťaž na takúto investíciu, do ktorej by sa mohli prihlásiť viacerí uchádzači.

Dátum: 11.10.2016
 
Stránkovanie:
 
 
 
Copyright © 2016 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS