Premiér: Štát si pôjde v Bratislave vlastnou cestou. Ak si Penta myslí, že môže tento súboj vyhrať, tak im želám veľa zdaru...

Veronika Folentová, Denník N:
Vcera premier povedal, ze konci s Pentou. A chcela som vas poprosit o take mozno predvidanie, co sa podla vas teraz stane. Ake moznosti ma dnes stat na to, aby Pente zneprijemnil podnikanie s nemocnicou? Mala by VsZP dat tejto nemocnici zmluvu? Ma stat vobec moznosti, ako im nastavit horsie podmienky pre nemocnicu? A mal by to robit? Verite, ze stat postavi nemocnicu na Razsochach?

Dušan Zachar, INEKO:
Ostatné výroky premiéra Pellegriniho v súvislosti s nemocnicami na Boroch a Rázsochách nepovažujem za šťastné. Sú to ako keby silácke reči, ktoré majú presvedčiť voličov, že štát je v tejto veci akcieschopný a má všetko pod kontrolou. Pritom skôr opak je pravdou. (Ne)činnosť vládnej moci, resp. zvláštne otáľanie a neustále zmeny pri zámere výstavby novej univerzitnej nemocnice v Bratislave umožnili, aby súkromný investor získal časovú výhodu pri výstavbe svojej nemocnice. Takisto jav vyberania hrozienok z koláča má štát možnosť obmedzovať štandardnými nástrojmi v rámci systému financovania zdravotnej starostlivosti (napríklad cez zreálnenie relatívnych váh pri DRG, aby každá skupina výkonov odrážala slovenskú realitu a nákladovú náročnosť liečby v rovnakej miere alebo cez zazmluvňovanie dominantnou štátnou VšZP, ktorá zvyčajne určuje ceny na trhu (price setter)). Takže kritika premiéra by mala smerovať skôr do vlastných radov.

Štát by mal byť najmä spravodlivý regulátor zdravotníctva. Ak však k tomu aj sám poskytuje zdravotnú starostlivosť, je tu konflikt záujmov spolu s rizikom zneužitia štátnej moci na presadzovanie cieľov, ktoré nie sú vo verejnom záujme. V aktuálnej situácii je toto riziko sprítomnené výrokmi premiéra, ktoré by mohli naznačovať, že budúce konanie štátu nebude smerovať k presadzovaniu verejnoprospešných cieľov, ale k forsírovaniu partikulárnych politicko-ideologických záujmov. Štát ako regulátor má stáť nad všetkými a jeho prvoradý záujem má byť dostupná, bezpečná a kvalitná zdravotná starostlivosť poskytovaná všetkým pacientom bez rozdielu a takisto bez rozdielu, či ju poskytuje súkromná akciovka, župná neziskovka alebo štátna príspevková organizácia. Ak by sa štátny aparát rozhodol zneužiť svoju moc a vplyv v zdravotníctve na diskrimináciu nejakého poskytovateľa, ktorý poskytuje pacientom dostupnú, bezpečnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť, otočilo by sa to v konečnom dôsledku proti nemu. Ak by náhodou napríklad padol z ministerstva alebo telefónu premiéra pokyn riaditeľke VšZP na nezazmluvnenie moderného zdravotníckeho zariadenia, ktoré spĺňa všetky kvalitatívne parametre a je pacientmi žiadané, tak je len otázkou času, kedy nastane stav, že štátna zdravotná poisťovňa prestane byť tou najväčšou na Slovensku, keďže by prišla o veľkú časť prestupivších poistencov. Preto si myslím, že zatiaľ ide zo strany premiéra asi len o napínanie svalov a verím, že ďalej to nezájde.

Čo sa týka výstavby ďalšej novej nemocnice v Bratislave, potreba tu je prítomná. Aby sa však štát správal ako efektívny hospodár, nemôže nebrať do úvahy, že tu bude na Boroch nemocnica súkromného zriaďovateľa. Môže s ňou v niečom zdravo súťažiť, ale musí aj spolupracovať a dopĺňať sa, lebo len tak dosiahneme maximálnu hodnotu za vynaložené verejné peniaze.


Pozn.: V oblasti zdravotníctva realizuje INEKO projekty, ktoré sú o.i. podporené z Európskeho sociálneho fondu cez operačný program Efektívna verejná správa a zdravotnými poisťovňami Dôvera a Union.

Z vyjadrenia bolo citované 3.5.2019 v článku Denníka N.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS