Centrálne nákupy postelí do nemocníc môžu priniesť úspory z rozsahu

Katarína Gécziová, Korzár:
Prosím vás o názor na nasledujúcu tému: http://www.health.gov.sk/Clanok?nemocnice-budu-mat-nove-lozka-uz-v-priebehu-leta
Ako hodnotíte fakt, že sa takto centrálne nakupujú lôžka pre nemocnice?
Ako hodnotíte fakt, že si ich nekupujú štátne nemocnice samy z vlastných rozpočtov, ale hradí to MZ SR? Prečo je to podľa vás dobré a prečo nie?

Dušan Zachar, INEKO:
Postele pre nemocnice sú vhodným tovarom pre centrálne obstarávanie. Centrálnym obstarávaním sa dajú dosiahnuť zaujímavé úspory z rozsahu. Zaujímavé by bolo porovnať, či štát vysúťaží podobnú cenu, za akú nakupujú lôžka súkromní poskytovatelia. To by bol skutočný benchmark.
Samozrejme, centrálne nákupy nesú v sebe aj riziká, napr. nižšiu flexibilitu a hrozbu centralizovania korupcie, čo je pre rôznych dohadzovačov a vybavovačov veľké lákadlo, lebo o nákupe obrovského objemu sa rozhoduje na jednom mieste. Aby k nekalému konaniu neprichádzalo, si okrem presných pravidiel vyžaduje aj silnú morálnu integritu úradníkov zodpovedných za centrálne nákupy.
Myslím si, že zatiaľ prebiehajú centrálne nákupy v rezorte zdravotníctva bez škandálov a v porovnaní s minulým obdobím, kedy obstarávali dané tovary štátne nemocnice samy, sa dosahujú nie nezanedbateľné finančné úspory, čo je určite možné považovať za úspech.Písané 11.6.2018 pre denník Korzár.


 
 

 
Copyright © 2022 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS