Pravidelne a nad pomery valorizované "tabuľkové" platy pre zdravotníkov v nemocniciach nebol dobrý nápad

Zuzana Matuščáková, Hospodárske noviny:
Ako by podla vas mali byt riesene platy sestier? Povazujete platovy automat za dostatocny nastroj?
Po novom sa vytvorila nová kategória sestier-sestra s pokročilou praxou a ich základný plat má byť na úrovni 1-násobku priemernej mzdy v hospodárstve, do kategórie prejdú poväčšine sestry špecialistky, ktoré mali doteraz garantovaný 0,96-násobok priemernej mzdy. Mzda im teda stupne o cca 40 eur a tyka sa to len cca 10 percent sestier. Je to podla vas dostatocne? Komora pritom ziada zvysenie koeficientov u vsetkych kategorii zdravotných sestier. Co si o tom myslite? Bol by to dostatocny nastroj na boj proti nedostatku sestier, pripadne co by pomohlo?

Dušan Zachar, INEKO:
Aby boli platy zdravotníckych pracovníkov zabetónované každoročne valorizovanými minimálnymi mzdovými nárokmi podľa rastu priemernej mzdy v hospodárstve, teda platovým automatom, nepovažujem za správne, keďže takýto vývoj platov v nemocniciach predbieha rast produktivity v tomto sektore, pričom zároveň prakticky znemožňuje odmeňovať lepších pracovníkov lepšie a všetkých stavia na rovnakú úroveň. Taktiež platí, že nemocnice si s výrazným nárastom personálnych nákladov, ktorý nie je vždy krytý rovnakým nárastom príjmov, neraz nevedia dať rady a peniaze potom chýbajú inde pri liečbe pacientov.

Podľa nás by bolo prospešnejšie znižovať váhu zo zákona garantovaného príjmu zdravotníkov, posilovať pohyblivú zásluhovú motivačnú zložku platu, ktorá by sa odvíjala od kvality odvedenej práce. Kritériá odmeňovania treba potom zverejniť, aby nedochádzalo k prípadnému šikanovaniu alebo zvýhodňovaniu niektorých podriadených nadriadenými cez svojvoľné nevyargumentované rozhodnutia o udelení vyšších či nižších miezd.


Z vyjadrenia bolo citované 11.12.2017 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2022 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS