eZdravie pred dverami

Mária Hunková, TREND:
Chcela by som Vas poprosit o komentar do clanku o eHealthe. O tri mesiace maju byt do systemu podla zakona zapojeni vsetci poskytovatelia. Podla NCZI by mali byt vsetky nemocnice, no ambulancii stihnu zapojit len 40%. Zaroven nebudu dostupne vsetky sluzby, ako mali byt v ramci projektu eSO1.

Ako vo vseobecnosti hodnotite tento dlhorocny projekt?

Dušan Zachar, INEKO:
Ak hodnotíme celý projekt od začiatku až po koniec, ktorý ešte presne nevieme, kedy bude, tak ide o ukážkový príklad spackaného štátneho projektu. Ubehlo toľko času a bolo na tento štátny a eurofondový projekt vyčlenených toľko verejných zdrojov, že výsledná hodnota za peniaze nebude príliš oslnivá.

Mohlo urobit sucasne vedenie NCZI viac, aby bolo do elektronickeho zdravotnictva zapojenych viac poskytovatelov a k dispozicii bolo viac sluzieb? Alebo urobili aj tak dost prace?

Som toho názoru, že ak by bolo súčasné vedenie NCZI, ale aj ministerstva pri projekte eHealth od začiatku, mali by sme funkčný systém oveľa skôr. Súčasné vedenie totižto hasí zdedené problémy a snaží sa naprávať chyby z minulosti. Začalo oveľa intenzívnejšie spolupracovať so zdravotnými poisťovňami. Myslím si, že pred nástupom nového vedenia málokto veril, že sa eHealth v krátkej dobe spustí, hoci aj keď len v jeho oklieštenej podobe. Hovorí sa, že posledný krok býva najťažší, ale akcelerácia prác pre dofinalizovanie projektu a uvedenie eHealth-u do života je pri súčasnom vedení zjavná.

Ktore funkcionality eHealthu povazujete pre system a pacientov za najdolezitejsie a mali byt uz spustene?

Pre bezpečnosť pacienta považujem za najdôležitejšie moduly eMedikácia, eVyšetrenie a čiastočne aj eLab, ktoré môžu pacientovi aj zachrániť život, nakoľko v elektronickom zázname budú informácie o alergiách pacienta, vážnych chorobách, braných liekoch, upozornenia na interakcie liekov, záznamy z vyšetrení, prepúšťacie správy a pod.


Z odpovedí bolo citované 19.10.2017 v článku týždenníka TREND.


 
 

 
Copyright © 2022 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS