Prečo musia pacienti čakať na zdravotnú starostlivosť

Mária Hunková, TREND:
Okrem nadpriemerneho poctu navstev pacientov a nedostatku lekarov, vidite este dalsie dovody, pre ktore je problem dostat sa do ordinacii ambulantnych lekarov?

Dušan Zachar, INEKO:
Problém vidím v tom, že dopyt (pacienti) sa málo reguluje a ponuka (lekári) nie je motivovaná rozširovať svoje kapacity. Nožnice sa tým roztvárajú. Pomôcť by tomu mohlo zavedenie sociálne únosnej finančnej spoluúčasti pacienta na liečbe.

Motivuju podla Vas zdravotne poistovne dostatocne ambulantnych lekarov, aby efektivne vyuzivali svoje kapacity? Co viac vedia urobit?

Vždy sa dá robiť viac. Poisťovne vedia motivovať finančne, nastavením rôznych cieľov a kritérií (aj zazmluvňovania) pre poskytovateľov, meraním výsledkov a ich zverejňovaním.

Zvysovali sa kompetencie ambulantnym lekarom, no vraj ich v praxi az tak velmi nevyuzivaju. Cim to moze byt?

Nábeh býva vždy pomalší, všetci aktéri (aj pacienti, aj špecialisti, aj ústavné zariadenia, aj poisťovne) si musia na to zvyknúť, lepšie začať financovať a využívať.

Ambulantni lekari sa stale stazuju na nedostatocne prijmy. Tvrdia, ze po vyplateni najmu a platu sestricky im zostane 500-600 eur. Je z vasho pohladu ambulantny sektor podfinancovany? Alebo nizke prijmy lekarov odrazaju, ze robia malo?

Zvýšené zdroje do nemocníc a neudržateľný platový automat pre zdravotníkov v nich pôsobiacich malo za následok, že sa začína pre niekoho oplácať viac pracovať v nemocnici ako v súkromnej ambulancii. Aj to vytvára tlak zo strany ambulantného sektora na zvýšené financovanie. Na druhej strane, ak sa pozrieme na Register účtovných závierok a pozrieme si právnické osoby prevádzkujúce ambulancie, tak uvidíme obraz o relatívne slušných ziskových maržiach týchto spoločností.

Kedy budu pacienti cakat na poskytnutie zdravotnej starostlivosti kratsie? Co sa musi zmenit v systeme?

Napr. pozri prvú otázku. Z dlhodobého pohľadu je však dosť možné, že čakať budú dlhšie, aj keď urobíme opatrenia proti tomu. Ľudia budú starší, viac chorí, viac bohatí, budú chcieť a môcť viac spotrebovávať, vrátane zdravotnej starostlivosti. V porovnaní s vyspelým zahraničím nečakáme momentálne na zdravotnú starostlivosť v ambulantnom sektore viac.


Z odpovedí bolo citované 16.11.2017 v článku týždenníka TREND.


 
 

 
Copyright © 2022 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS