Poplatok u lekára za objednanie na presný čas. Áno či nie?

Zuzana Matuščáková, Hospodárske noviny:
Chcela by som sa opýtať, aký máte názor na obnovenie poplatku za vyšetrenie na konkrétny čas. Ich obnovenie navrhol zdravotnícky výbor v rámci novely zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorú prerokuje parlament už dnes. Čo si o tom myslíte? Smer bol totiž dlhodobo proti. Je podľa vás možné, že na to pristúpia? Čo to prinesie pre zdravotníctvo?
Bližšie info.

Dušan Zachar, INEKO:
Súčasný legislatívny stav ignoruje potreby obrovskej skupiny pacientov, ktorí sú ochotní si za nečakanie, resp. presný a nimi zvolený termín u lekára dobrovoľne priplatiť, čo je momentálne na Slovensku v praktickej rovine považované za nadštandard. Je nesporné, že ak sa na Slovensku nestane štandardom objednávanie sa na presný termín pre všetkých pacientov a u všetkých lekárov (Dôvera sa o to už pokúša pri nových, navýšených zmluvách s ambulantnými lekármi) alebo nebude zavedená regulovaná možnosť priplatiť si za nečakanie (aktuálne stiahnutý poslanecký návrh v parlamente), tak je to pre spoločnosť neefektívna situácia, ktorá bude mať za následok obchádzanie pravidiel a úplatky alebo márnenie času mnohých ľudí, ktorí mohli namiesto neproduktívneho čakania u lekára vytvoriť pre spoločnosť mnohé cenné hodnoty.

Preto vítam snahu Dôvery, ktorá by za viac peňazí pre lekárov priniesla pacientom benefit objednať sa bezplatne na presný čas, ale podporujem aj návrhy prinášajúce obnovenie poplatku za objednanie na presný čas, čo je pre spoločnosť efektívnejšie ako súčasný stav. V druhom prípade musí platiť, že “neplatiaci” pacienti nebudú odsúvaní a posielaní na druhú koľaj.


Z vyjadrenia bolo citované 11.10.2017 v článku Hospodárskych novín.

 
 

 
Copyright © 2022 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS