Zmeny v emergentnom systéme distribúcie liekov

Ján Krempaský, SME:
Mám na Vás otázky k zrušeniu emergentného výdaja liekov cez víkend, ktorý navrhuje MZ SR.
Čo hovoríte na návrh zrušenia emergentného výdaja liekov cez víkend s tým, že ak liek bude chýbať, lekáreň je povinná ho zabezpečiť prvý pracovný deň, čiže v pondelok (nie do 48 hodín, ako je to teraz)?
Nehrozí týmto opatrením podľa Vás to, že pacientovi cez víkend môže chýbať dôležitý liek a bude musieť čakať do pondelka, čím sa mu môže ohroziť zdravie a život?
Nie je tento návrh MZ SR neprimeraným ústupkom rezortu distribútorom liekov, ktorí tak cez víkend nebudú musieť mať službu?

Dušan Zachar, INEKO:
Navrhované zmeny vyplývajú z aplikačnej praxe a nemožnosti dodať liek pacientovi v stanovenej lehote do 48 hodín, keď má lekáreň cez víkend alebo sviatok zatvorené. Lekáreň bude mať možnosť požiadať o dodanie lieku až v najbližší pracovný deň, ak by koniec lehoty mal pripadnúť na deň pracovného voľna. Z tohto dôvodu ide o pochopiteľné logické opatrenie. Lekárne, ktoré bývajú cez víkend zatvorené, tak nebudú otáľať objednávať lieky pre pacientov aj v piatok, keďže sa lehota posunie až na pondelok. Zvýši to reálnu dostupnosť liekov pre pacientov.

Toto uvoľnenie sa však nebude pravdepodobne týkať výrobcov liekov a distribútorov (držiteľov registrácie lieku), ktorí budú musieť byť k dispozícii aj cez dni pracovného pokoja pre tie lekárne, ktoré o presunutie lehoty na najbližší pracovný deň nepožiadajú. Im sa preto náklady pravdepodobne neznížia, alebo ak áno, tak len vo veľmi malej miere. Tým sa však docieli stav, že pacient nepríde o možnosť vyzdvihnúť si dôležitý liek v lekárni, ktorá je otvorená aj cez víkend.


Z odpovedí bolo citované 10.10.2017 v článku denníka SME.


 
 

 
Copyright © 2022 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS