Externý manažment nemocnice nie je zárukou úspechu

Andrej Luprich, MY Trenčianske noviny:
V troch nemocniciach, ktoré patria pod Trenčiansky samosprávny kraj (Myjava, Bojnice, Považská Bystrica), je už dlhodobo nepriaznivá ekonomická situácia. Východiskom z nej malo byť podľa TSK riadenie nemocníc externým manažérom. Od roku 2015 však kraj nedokázal ukončiť proces verejného obstarávania, pričom nemocnica v Považskej Bystrici je aktuálne najzadlženejšia na Slovensku.

Aký je váš názor na tento spôsob riadenia zdravotníckych zariadení (vo všeobecnosti)? Aké kroky by podľa vás pomohli oddlžiť tieto zdravotnícke zariadenia?

Dušan Zachar, INEKO:
Externý manažment nemocnice môže ale nemusí pomôcť, nie je to všeliek. Všetko závisí od kvality a etickej výbavy manažérov a tiež od toho, aké voľné ruky budú mať a či na druhej strane budú dostatočne kontrolovaní a braní na zodpovednosť. Na jednej strane môže byť externý manažment viac "nezávislý" od rôznych tlakov miestnych politikov a záujmových skupín, ale na druhej strane nemusí byť jasná línia zodpovednosti týchto manažérov, ako aj zriaďovateľa týchto nemocníc. Vina sa môže ľahšie zvaliť na toho druhého. Verejnosť bude možno ťažšie hľadať adresáta komu smerovať svoju prípadnú nespokojnosť.

Ak by externý manažment mohol riadiť viacero župných nemocníc ako sieť, mohol by napríklad ušetriť pri centrálnych nákupoch tovarov a služieb, vedel by flexibilnejšie manažovať pacientov a zdravotnícky personál prípadnými presunmi medzi nemocnicami, mal by jasnejší prehľad, kde by sa dalo ušetriť, ktorá nemocnica by sa mala na čo špecializovať, ktoré oddelenia by sa dali zrušiť, zlúčiť, resp. lepšie využiť a pod.Z vyjadrenia bolo citované 22.8.2017 v článku regionálneho týždenníka MY Trenčianske noviny.


 
 

 
Copyright © 2022 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS