Kompetencie zdravotných sestier sa majú zvýšiť

Zuzana Matuščáková, Hospodárske noviny:
Aký je váš názor na zvyšovanie kompetencií zdravotných sestier. Má isť o tzv. reformu zdola, kedy boli pridané kompetencie asistentom, plánuje sa to tiež u sestier a tiež všeobecným lekárov. Kedy si myslíte, že sa ukážu výsledky? Je to beh na dlhú trať alebo môžu byť viditeľné výsledky hneď po úprave kompetencií? Čo si o celom procese myslíte? Je zvýšenie kompetencií spôsob, ako motivovať sestry, aby neodchádzali do zahraničia?

Dušan Zachar, INEKO:
Myslím si, že ide o správny smer. Zvyšovanie kompetencií jednotlivých zdravotníckych pracovníkov by malo mať za cieľ, aby sa aktivity realizovali čo najefektívnejšie. Je celospoločensky neefektívne, keď niečo vykonáva lekár, pričom to dokáže aj zdravotná sestra a pod. Každý nech robí to, k čomu ho jeho profesia, vzdelanie a prax predurčujú. Je neefektívne, keď niekto vykonáva činnosti, na ktoré je príliš vzdelaný ("nadvzdelaný") a rovnako je zlé, ak platí opak.

Tiež si myslím, že povolanie zdravotnej sestry by nemalo byť závislé od absolvovania vysokej školy. Napríklad ani v Nemecku to tak nemajú. Stačí absolvovať 3-ročné odborné vzdelávanie.


Z vyjadrenia bolo citované 22.8.2017 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2022 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS