Dohoda medzi Dôverou a ASL SR a Zdravitou: za viac peňazí viac muziky

Zuzana Matuščáková, Hospodárske noviny:
Rada by som sa vas opytala na vas nazor na vypovede lekarov zdruzenych v ZAP (Zväz ambulantných poskytovateľov). Uz totiz rokovali so vsetkymi poistovnami, ale nedohodli sa. Vidite poziadavky lekarov realne, pripadne opravnene? Kto ma v tomto pripade podla vas vacsiu vyjednavaciu silu?

Dušan Zachar, INEKO:
Vyjednávanie o cenách je štandardným trhovým mechanizmom. V zdravotníctve je však ovplyvňované rôznymi vyjednávacími silami aktérov, asymetriou informácií, ako aj reguláciou zo strany štátu. Na to, aby sme kompetentnejšie vedeli posudzovať požiadavky ambulantných lekárov a ponuku poisťovní, potrebovali by sme vedieť skutočné príjmy týchto lekárov, ich náklady, a to v dlhšom časovom slede a najmä výsledky ich práce, vrátame ukazovateľov kvality a efektívnosti. Často pri diskusiách o platbách totižto absentuje kľúčová informácia, čo za poskytnuté peniaze dostávame.

Preto by som chcel privítať dohodu medzi zdravotnou poisťovňou Dôvera a Asociáciou súkromných lekárov a Zdravitou, ktorá za vyššie platby lekárom prináša zároveň benefity pre pacientov v podobe objednania sa na konkrétny čas alebo garancie, že termín na prvovyšetrenie u špecialistu bude najneskôr do troch týždňov. V takejto dohode je jasná vyššia hodnota za vyššiu sumu peňazí. A tak by to malo byť.


Z vyjadrenia bolo citované 18.8.2017 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2022 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS