Prečo nie je viac súťažiacich o posty riaditeľov štátnych nemocníc?

Podľa analytika INEKO Dušana Zachara za tým môžu byť rôzne dôvody. Napríklad aj ten, že potenciálni uchádzači neveria, že súťaž už nie je dopredu rozhodnutá, a preto nemárnia svoj čas a energiu.

Atraktivitu môže znižovať aj to, že riaditelia sedia na horúcej stoličke a môžu byť pod politickým tlakom kedykoľvek odvolaní, teda nevedia si plánovať profesijný život.

„Ďalšia vec je, že mnohé štátne nemocnice nie sú v dobrom finančnom a technickom stave a málokto che ísť do ťažkej práce, ktorá nie je možno ani adekvátne ohodnotená,“ hovorí Zachar.

Zachar podotýka, že sú tu štátne podniky, ktoré spadajú pod menej problémové rezorty, kde ich šéfovia zarábajú viac.

„Často ale počúvam správy zo zákulisia, že ten nízky plat manažéra je odôvodňovaný tým, že rob si čo chceš, je jedno kde si čo ešte prihráš, ale potom pozor, aby z toho nevznikol škandál. Riaditelia tým, že nakupujú veľké množstvá tovarov a služieb, tak majú príležitosti na rôzne provízie a iné benefity, čo môže byť ďalší zdroj ich príjmov. Ale samozrejme to sú neoverené informácie, ktoré len tak poletujú v éteri,“ hovorí Zachar.

Analytik tiež podotýka, že výberové konania sú skor formálne, a favoriti vlády či politikov viac menej prechádzajú. Toto vysiela informáciu pre ostatných, že je zbytočné sa uchádzať o post.

Výberové konania nemusia byť však podľa Zachara všeliekom a nemusia vygenerovať najlepšieho kandidáta. Podľa neho je oveľa dôležitejšie, aby bola všetkým jasná ekonomická a politická zodpovednosť štátnych manažérov. Ak má však minister svojho nominanta, o ktorom je presvedčený, že je to najlepší kandidát, že je výborný manažér a čas a doterajšia práca potvrdili aj jeho etické kvality, tak nie je problém, aby bol na post dosadený priamo. Len je nutné jasne deklarovať, o čieho nominanta ide, komu skladá účty, musí byť jasná priama politická zodpovednosť ministra za konanie tohto nominanta. Musí za ním verejne stáť, prípadný neúspech riaditeľa sa musí potom hodnotiť tiež ako neúspech ministra. Vtedy sú karty jasne rozdané.

„Určite je v záujme ministra, ktorý je zriaďovateľom štátnych nemocníc a zodpovedá za ich chod, za straty, za zisky týchto nemocníc, aby si mohol vybrať takých nominantov, ktorým dôveruje, a za ktorých potom na konci dňa bude vedieť niesť aj priamu zodpovednosť. Ak ministrovi manažérov vyberá niekto iný, potom je aj zodpovednosť za dosiahnuté výsledky menšia,“ uviedol Zachar.

Podľa neho, ak odvolávať, či ponechať riaditeľa, tak len na základe výsledkov jeho práce.


Citované 27.7.2017 v článku na portáli Aktuality.sk.


 
 

 
Copyright © 2022 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS