O hodnotení roka v zdravotnej politike a výzvach pre rok 2017

Ivan Tománek, SITA:
Ako hodnotíte vývoj v rezorte zdravotníctva v tomto roku? Kde vidíte pozitíva/negatíva? (Zmenil sa minister, predstavil viaceré projekty, zrušil PPP projekt, elektronické zdravotné preukazy atd...)

Dušan Zachar, INEKO:
Pozitivne by som hodnotil Programove vyhlasenie vlady v oblasti zdravotnictva, ktore spravne identifikovalo viacere zasadne problemy slovenskeho zdravotnictva a naznacilo opatrenia, ktore je nutne prijimat. Na zaklade neho a po prvych mesiacoch noveho ministra v urade sice neocakavame nejaku zasadnejsiu reformu, ale viaceré plany noveho ministra a zdravý manažérsky prístup a postupy môžu prispieť k zlepšeniu fungovania nášho zdravotníctva. Minister pripravil 26 projektov, ktorymi chce zlepsit nas zdravotnicky system a zacal ich rozpracovavat. Buduce obdobie bude klucove na to, ci sa veci pohnu spravnym smerom a navrhnute projekty sa zacnu realizovat v praxi. Zatial totizto ministerstvo stihlo presadit "len" konsenzualnu legislativnu upravu reexportu liekov, ktora ma od buduceho roku vyrazne znizit vyvozy nedostatkovych liekov za hranice Slovenska, zacalo porovnavat ceny nakupovanych tovarov nemocnic, pre holdingove riadenie svojich vyse 100 podriadenych organizacii zriadilo ministerstvo specialnu sekciu (Úrad pre riadenie podriadených organizácií), rozbehlo centralne obstaravanie CT-ciek a zrusilo PPP-projekt novej nemocnice, pricom este nepovedalo ako dalej s novou UNB.

Ministerstvo sa vyrazne zlepsilo v komunikacii a otvorenosti voci verejnosti, ako aj vnutri rezortu, kde sa mu zatial uspesne dari vzbudzovat doveru a nadeje a tlmit nespokojnost. Ovela ochotnejsie poskytuje informacie a rozne data.

Na zaciatku minister vymenil vysokych funkcionarov v instituciach, kde to "haprovalo" (VsZP, NCZI, UDZS), a nasadil manazerov, ktorym doveroval. Je mozne, ze pri poslednych personalnych rosadach na stolickach riaditelov statnych nemocnic vsak uz celil neuprosnej politickej realite a jej vplyvu a musel na pozicie dosadit ludi, ktorym ktovie ci vysostne doveruje.

Je treba povedat, ze mnohe opatrenia su zatial v stadiu rozpracovanosti a konzultacii, a preto bude az buduci rok a tie nasledujuce klucove pre zhodnotenie uspesnosti ci neuspesnosti noveho ministra zdravotnictva. Zatial je este predcasne vydavat nejake hodnotiace zavery.

Rozpočet je schválený, zdravotníctvo dostalo rezervu 50 mil. eur, zároveň zrušením stropu na platenie zdravotných odvodov sa presunulo do kapitoly ďalších 70 mil. eur, ktoré by sa mali použiť na obnovu nemocníc. Bude v roku 2017 v zdravotníctve dostatok peňazí? Kde by sa podľa Vás dalo ušetriť? Na druhej strane, kde najviac chýbajú peniaze?

Nemocnice, poistovne a lekari budu hovorit, ze penazi je malo. Je velmi pravdepodobne, ze aj keby islo do zdravotnictva o 100 % viac zdrojov, tak po par rokoch by sme znovu celili nespokojnosti s nedostatkom zdrojov. Naroky dokazu byt totizto smerom hore takmer neoobmedzene a velmi flexibilne, avsak penazi je len obmedzeny objem a neda sa pruzne nafukovat. Pre nas je ovela dolezitejsi ako absolutna suma penazi v zdravotnictve parameter, aku protihodnotu za jedno euro vlozene do zdravotnictva dostavame, cize inymi slovami, ake vysledky a efektivnost dosahuje nase zdravotnicto v porovnani s okolitymi krajinami. A v tomto porovnani stale zaostavame, hoci v relativnom objeme vynakladanych zdrojov do zdravotnictva nie sme pozadu. Cize za tie peniaze, ktore platime do zdravotnictva, by sme mali dostat viac, resp. davat za sucasnu uroven nasho zdravotnictva menej penazi. Je to otazka hodnoty za peniaze.

Čo bude podľa Vás najväčšou výzvou pre rezort v roku 2017?

Napredovanie v naplanovanych 26 projektoch, postavenie sa bezutesnemu hospodareniu statnych nemocnic a VsZP, presadenie DRG a eHealthu do praxe v co najvacsom rozsahu, stratifikacia nemocnicnej siete, uprava poplatkov, nova nemocnica v Bratislave a v neposlednom rade meranie a zverejnovanie produkcie, kvality a efektivnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti v slovenskom zdravotnictve.

DRG systém by mal začať fungovať v ostrej prevádzke od začiatku roka. Do konca roka 2017 má byť plošne nasadený eHealth. Ministerstvo má v marci predložiť návrh projektu novej UNB. Máme tu dlhodobý problém s rastúcim dlhom nemocníc, nemôžeme vynechať ani stratu VšZP. Sadzba za poistencov štátu klesne na 3,78%. Čo by ste v týchto oblastiach odporučili ministerstvu zdravotníctva?

Aby vyuzilo doposial relativne prajnu atmosferu v sektore, ktora nepochybne vznikla aj vdaka zlepsenej komunikacii ministra a ministerstva, na presadenie dolezitych, ale niekedy nie velmi popularnych zmien, ktore so sebou prinesu aj viac nespokojnosti, kritiky a tlakov na rezort. Tu bude potrebne uz aj silne liderstvo vrchnych predstavitelov a dostatocna, aj proaktivna politicka podpora realizatorom zmien. A tu vidim urcite riziko. Neprial by som si totizto, aby po skonceni volebneho obdobia bol minister Drucker hodnoteny ako sikovny komunikator, ktory ale toho zas az tak vela nespravil a neposunul slovenske zdravotnictvo dopredu.


Písané 8.12.2016 pre tlačovú agentúru SITA.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS