O oddlžení nemocníc a "dofinancovaní" sektora

Veronika Folentová, Denník N:
Minister Drucker pred par mesiacmi povedal, ze do konca roka oddlzi nemocnice. Dnes je dlh 600 mil. eur. Je to podla Vas realne? Mal by ich oddlzit tento rok? Zdravotne poistovne hovoria, ze vypadok kvoli odvodovo-odpocitatelnej polozke (OOP) bude tento rok 150 mil. eur. Mal by to stat kompenzovat? Je podla Vas mozne, aby MF SR naslo tento rok 750 mil. eur na odfinancovanie zdravotnictva? Je to potrebne? Ak neoddlzi nemocnice, ako sa to prejavi podla vas? Ako sa prejavi, ak nevykryju vypadok z OOP?

Dušan Zachar, INEKO:
Oveľa dôležitejšie ako oddlženie nemocníc ešte tento rok je vytvoriť také podmienky a pravidlá, aby už k ďalšiemu oddlžovaniu zo strany štátu nemuselo prísť. Takéto opatrenia ale ministerstvo zdravotníctva pravdepodobne ešte nemá pripravené, takže nepredpokladám, že sa oddlženie, aj z dôvodu nevyčlenenia prostriedkov v štátnom rozpočte, uskutoční do konca tohto roka.

Myslím si, že väčšina veriteľov nemocníc očakáva oddlženie, a teda splatenie svojich pohľadávok v tomto volebnom období, takže budú ešte ochotní "úverovať" štátne nemocnice aj tento rok. Samozrejme, niektorí môžu svoje pohľadávky predať tretím subjektom, niektorí dodávatelia si zas môžu do cien zakalkulovať vyššiu rizikovú prirážku v dôsledku oneskorenia platieb. Niektorí radšej so štátnymi nemocnicami neuzavrú kontrakt. Naopak, ak sa napovrch dostane informácia o oddlžení, tak v tom momente sa biznis so štátnymi nemocnicami stáva lukrativným, nastáva veľký pohyb s pohľadávkami, uzatvárajú sa nové zmluvy, keďže riziko nezaplatenia faktúr sa znižuje. Často vtedy ide o umelo indukovaný dopyt nemocníc po tovaroch a službách. To si musí ministersto zdravotníctva ako akcionár štátnych nemocníc ustrážiť.

Ohľadne otázky kompenzácie poisťovní za výpadok prostriedkov v dôsledku odvodovo-odpočítateľnej položky. Pri posudzovaní tejto otázky je nutné brať do úvahy vývoj celkových príjmov vo verejnom zdravotnom poistení, ktoré rastú. V dôsledku zavedenia OOP štát navýšil platbu za svojich poistencov a napríklad vďaka znižovaniu nezamestnanosti a rastu ekonomiky získali minulý rok zdravotné poisťovne oproti rozpočtovaným, teda predpokladaným prostriedkom v skutočnosti navyše viac ako 180 mil. EUR. Je možné teda, že aj tento rok príde oproti predpokladom, ktoré boli naprojektované v rozpočte, k zvýšeniu zdrojov verejného zdravotného poistenia od ekonomicky aktívnych občanov (EAO). Preto treba vnímať úvahy o kompenzácii v kontexte vývoja celkových zdrojov vo verejnom zdravotnom poistení. Treba tiež povedať, že ak by aj prípadné zvýšené príjmy od EAO nestačili pokryť výpadok z OOP, tak je zo strany štátu legitímnym krokom znížiť zdroje plynúce do zdravotníctva. V takom prípade to ale treba priznať, a nechať poisťovniam čas, aby sa na túto zmenenú situáciu pripravili, keďže zákonite, ak sa nezvýši efektívnosť, tak menej zdrojov v zdravotníctve bude mať za následok menej zdravotnej starostlivosti kontrahovanej poisťovňami pre svojich poistencov.


Z vyjadrenia bolo citované 17.8.2016 v článku na Denníku N.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS