O obrovskej zadlženosti štátnych nemocníc

Kristína Grebačová, Hospodárske noviny:
Podla informacie o vyvoji dlhu nemocnic je stav zavazkov spolu na urovni istiny v zdravotnickych zariadeniach v posobnosti ministerstva zdravotnictva 589,98 mil. eur. Ide o historicky dlh. Kde je podla vas ten najvacsi problem, preco sa nemocnice takto velmi zadlzili? Da sa tomu predist?

Dušan Zachar, INEKO:
Na úvod, dôležitý je ukazovateľ stavu záväzkov po lehote splatnosti - teda načas nezaplatené faktúry nemocníc za dodané tovary a služby dodávateľov.

Predošlé ministerstvo zdravotníctva a vláda si na brzdenie zadlženosti vybrali namiesto prijímania systémových zmien skôr deklarácie a výzvy k zlepšenému manažérskemu prístupu a verili, že sa im lepším riadením štátnych zariadení podarí "ukočírovať" hospodárenie týchto subjektov. Tento prístup je však na rozdiel od systémových automatických pravidiel značne rizikovejší, čo sa týka trvalej udržateľnosti efektov takýchto opatrení, a ako sa ukázalo aj na aktuálnych číslach, počas minulej vlády nielenže neprišlo k zlepšeniu, ale dynamika tvorby nových dlhov sa ešte viac zrýchlila a medziročne ešte viac prehĺbila kumulatívna strata štátnych nemocníc.

Štátne nemocnice sa preto naďalej tak rýchlo zadlžujú, lebo sa napríklad zastavili reformné procesy smerujúce k transformácii týchto príspevkových organizácií na moderne a transparentne manažované subjekty, ktoré sa riadia tzv. tvrdými rozpočtovými pravidlami pri ich hospodárení. Štátne nemocnice nevidia nad sebou hrozbu nútenej správy, exekúcií, konkurzu, predaja súkromnému investorovi, ak zle hospodária, a naopak, očakávajú oddlženie zo strany štátu, čo neprispieva k ich motivácii lepšie hospodáriť.


Z vyjadrenia bolo citované 5.5.2016 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS