O tom, prečo zdravotníci protestujú a prečo lekári viac ako sestry

Ján Krempaský, SME:
Do utorňajšieho vydania denníka SME robím tému odporu zdravotníkov (lekárov, sestier) na Slovensku. Prečo v niektorých nemocniciach sú lekári (a sestry) ochotnejší viac bojovať za svoje požiadavky ako inde.

Ak sa spätne pozrieme na boj lekárov za svoje požiadavky od roku 2006, tak mi ako najaktívnejšie nemocnice vychádzajú tieto: UNB (Kramáre) 2006 "hádzanie plášťov", výpovede lekárov 2011 ( najviac UNB ( najmä Antolská), Žilina, Prešov) 2012 vypovedanie pohotovostných služieb (Žilina) a pochod na parlament (sestry), 2013 vypovedali pohotovosť v Prešove a tri sestry zo žiarskej nemocnice, ktoré dali výpoveď 2015 v Žiline. Ak sa nemýlim, môžete ma opraviť, z tohto krátkeho výpočtu najaktívnejšie nemocnice z pohľadu boja za svoje požiadavky sú UNB, Žilina a Prešov. Prečo boli lekári týchto nemocníc podľa Vás opakovane a v pomerne veľkých počtoch ochotní podávať výpovede alebo vypovedať služby? Je to nepopulárnymi osobami riaditeľov týchto nemocníc alebo odhodlaním miestnych lekárov alebo nejaký iný faktor? Aké sú najčastejšie motívy (okrem vyšších platov), ktoré dokážu lekárov (a aj sestry) "zdvihnúť zo stoličiek" a podať výpoveď z práce alebo z pohotovostných služieb?

Dušan Zachar, INEKO:
Nemocnice treba posudzovať jednotlivo, v každej môže byť spúšťačom protestných akcií niečo iné, resp. iný mix viacerých dôvodov: napr. zle manažovaná nemocnica, ale na druhej strane napríklad aj nepopulárne opatrenia, ktoré majú za cieľ optimalizovať chod nemocnice - viaczmenné služby, zlučovanie oddelení, zefektívňovanie práce lekárov a pod. Okrem platu môžu byť ďalšími dôvodmi na nespokojnosť nevyhovujúce pracovné podmienky, ktoré vychádzajú často zo zastaralého vybavenia budov, do ktorých sa roky neinvestovalo - t.j. nefinančná stránka "odmeňovania" zdravotníka. Určite hrá svoju rolu aj schopnosť lídrov protestov naviazať na spoločnú myšlienku čo najviac kolegov.

Prečo sú lekári dôraznejší v presadzovaní svojich požiadaviek, ako sestry? U sestier je skôr výnimkou, žeby dávali hromadné výpovede z práce alebo zo služieb?

Lekári sú možno výbojnejší ako zdravotné sestry z dôvodu, že sú ťažšie nahraditeľní, majú väčší vplyv na politikov (koľko poslankýň parlamentu sú sestry?), ako aj váhu slov adresovaných smerom k verejnosti, ktorá považuje lekárov asi ako kľúčovejších pre svoje zdravie a záchranu životov, majú výrazne vyšší príjem ako sestry, a tak si môžu dovoliť viac štrajkovať a riskovať, menej často sú samoživiteľmi rodín atď.

Z odpovedí bolo citované 10.3.2015 v článkoch denníka SME tu a tu.



 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS