O postavení Slovenska v rebríčku Euro Health Consumer Index 2014

Ján Krempaský, denník SME:
Možno už viete, že zajtra vyjde Európsky konzumentský index zdravotnej starostlivosti 2014 (Euro Health Consumer Index 2014). Ide o ôsmy ročník porovnávania zdravotnej starostlivosti v 36 krajinách Európy (nielen EÚ, vrátane Slovenska). Tento Index je zostavený pomocou kombinácie verejnej štatistiky, pacientských ankiet a nezávislého prieskumu, ktorý robí švédská spoločnosť Health Consumer Powerhouse Ltd. (HCP), ktorá meria výkonnosť zdravotnej starostlivosti v Európe a Kanade.

V indexe, ktorý bude zajtra v Bruseli prezentovaný v prítomnosti komisára EU pre zdravotníctvo Vytenisa Andriukaitisa sa Slovensko umiestnilo na 20. mieste z 36. Je to o jedno miesto lepšie ako v roku 2013.

Slovensko je v tlačovej správe charakterizované nasledovne:
Slovensko prevádzkuje najpriemernejší systém zdravotnickej starostlivosti, ktorý stále pripomína starý systém pre rozdelením Československa. Ale narástli tu rozdiely, ktoré čiastočne odrážajú štátnu politiku. Zatial čo Česká republika vynakladá úsilie na zachovanie sociálného štátu, Slovensko sa orientuje viacej na zoštíhlený štát a trhovo orientovanú ekonomiku. Obidve krajiny si vedú dobre v porovnaní poskytovanej hodnoty za vynaložené prostriedky, pričom Slovensko prikladá prioritu rozvoju elektronických služieb v zdravotníctve (e-Health koncepcia), zatiaľ čo Česká republika exceluje vo výsledkoch liečenia a v lepšej ponuke služieb.

Doporučenie pre zlepšenie na Slovensku:
Celkove sa zdravotná starostlivosť na Slovensku stále zlepšuje. Výdavky na hlavu sú len trochu nižšie ako v Českej republike, ale s ďaleko lepšou celkovou výkonosťou. Česi sú na tom veľmi dobre, čo sa týká poskytovanej hodnoty zdravotnickej starostlivosti za vynaložené prostriedky. Slovensko by malo zmenšiť úmrtnosť v dôsledku závažných udalostí ako je mŕtvica a srdcovocievne ochorenia. Vážné nemocničné infekcie by sa mali riešiť, rovnako ako korupcia medzi lekármi. Rozsah a dosah služieb by sa mal chrániť, aby sa zabránilo nerovnomernosti v zdravotnej starostlivosti.

Otázky:
Čo hovoríte na charakteristiku zdravotnej starostlivosti na Slovensku (hlavne v porovnaní s Českom)? Zhoduje sa s Vašimi zisteniami alebo máte iné poznatky, ak áno aké? Čo hovoríte na to, že v porovnaní s rokom 2013 sme v rebríčku poškočili o jedno miesto? Máte aj vy názor, že sa na Slovensku zdravotná starostlivosť zlepšuje? Čo hovoríte na odporúčania pre Slovensko? Zhoduje sa s nimi alebo má voči ním výhrady? Ak áno, aké?

Dušan Zachar, INEKO:
Tvrdenie, ze nas system "stále pripomína starý systém pre rozdelením Československa" je bud vytrhnute z kontextu, alebo zle interpretovane, nakolko od tohto obdobia boli na Slovensku prijimane mnohe zasadne reformne zmeny, ktore urcite zmenili system, ktory fungoval tesne po revolucii.

V praxi sme nezriedka konfrontovani, ze kvalita zdravotnickych udajov zo slovenskych oficialnych zdrojov nie je casto na pozadovanej urovni, co potom limituje porovnatelnost s ostatnymi krajinami. Navyse som si v sprave precital, ze jedine zo Slovenska nebol vyplneny ziadnou pacientskou organizaciou dotaznik ohladne viacerych indikatorov, a tak pri mnohych indikatoroch svieti pri Slovensku stary udaj napr. z roku 2012. Z toho dovodu bol napr. Slovensku priratany plny pocet bodov za priamy pristup k specialistom (bez nutnosti odporucania vseob. lekarov), co uz na Slovensku nejaky ten cas neplati.

Zda sa mi, ze aj pri inych ukazovateloch, najma co sa tyka elektronizacie, informovanosti a prav pacientov, je pozicia Slovenska trochu viac prikraslena (asi "spravnymi" odpovedami nasich statnych organov), ako je realita. Vystihuje to aj vyrok tvorcov EHCI, ze Slovensko vraj "prikladá prioritu rozvoju elektronických služieb v zdravotníctve (e-Health koncepcia)". Ak by to tak aj realne bolo, davno tu uz mohol fungovat e-Health a sukromni poskytovatelia by nemuseli suplovat stat a vymyslat svoje vlastne elektronicke sluzby pre svojich pacientov ci poistencov.


Z vyjadrenia bolo citované 27.1.2015 v článku denníka SME.



 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS