O legislatívnom návrhu minimálnych miezd zdravotníckych pracovníkov

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Pisem o navrhu MZ SR, ktory dalo ohladne upravy minimalnych miezd zdravotnikov v statnych zdravotnickych zariadeniach. Ten je nasledovny: zdravotníci bez špecializácie - 0,81 násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve = 651,24 eur, so špecializáciou - 0,85 priemernej mzdy v národnom hospodárstve = 683,40 eur, s certifikátom - 0,92 násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve = 739,68 eur. Podla neho by teda napriklad zdravotne sestry mali garantovany nizsi plat, ako to bolo v povodnom zakone, ktory zrusil Ustavny sud (640-928 eur podla odpracovanych rokov). MZ SR na to reagovalo, ze chcu len "upratat" mzdy vsetkych zdravotnikov a sestram slubuju, ze v statnych zariadeniach budu nadalej zarabat ako dnes, teda podla zruseneho zakona.

Mozu sa na tento prislub zdravotné sestry spolahnut? Ake rizika to moze mat?

Dušan Zachar, INEKO:
Už aj dnes dostávajú zdravotné sestry zo štátnych nemocníc vyššie platy podľa znenia zrušeného protiústavného zákona.

Co vseobecne hovorite na tento navrh? Su to dostatocne sumy a mozno takto plosne urcit platy zamestnancov viacerych kategorii?

Akékoľvek plošné zvyšovanie platov zdravotníckych pracovníkov bez posudzovania kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti a bez ohľadu na finančné možnosti tej-ktorej nemocnice či iného poskytovateľa pôjde na úkor efektívnosti a zadlženosti zdravotníctva, čo v konečnom dôsledku pocítia negatívne aj občania. Nediferencované a zákonom zošnúrované odmeňovanie pracovníkov vytvára menšie motivácie zlepšovať svoj výkon a pre manažérov nemocníc obmedzuje priestor pre lepšie odmeňovanie kvalitnejších pracovníkov.

Pripadne, od akych meratelnych parametrov by sa este mala odvijat vyska platu okrem specializacie?

Výška platu by sa mala odvíjať len od odvedenej práce, a nie od kritérií ako napríklad dosiahnuté vzdelanie či vek, ktoré ešte vonkoncom nemusia garantovať aj kvalitne vykonávanú prácu.


Z odpovedí bolo citované 27.11.2013 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS