O zverejňovaní benefitov získaných lekármi od výrobcov ŠZM a pomôcok

Veronika Folentová, denník SME:
Dnes sa zverejnuju len udaje ohladne liekov (ci uz studie, ale aj prijmy – len od farma firiem). Nebolo by potrebne, aby sa zverejnovali aj pre specialny zdr. material? Teda napr. vzdelavanie o novych pomockach ci studie na nove TEP-ky alebo kardiostimulatory?
Preco sa podla vas vlada zamerala len na farmaceuticke firmy, a nie aj na firmy s pomockami a inym specializovanym materialom?
Co vsetko by s podla vas malo zverejnvat pri pomockach?
Je spravne, ze sa zverejnuju len udaje o liekoch a farmaceutickych firmach?

Dušan Zachar, INEKO:
Výdavky za špeciálny zdravotnícky materiál (ŠZM) a zdravotnícke pomôcky predstavujú pri nákupoch nemocníc nezanedbateľný podiel, pričom platí, že v tejto oblasti existuje obrovský priestor pre neefektívne obstarávania, a teda zároveň aj veľký priestor na zlepšenie.

Tak ako sa pri cenotvorbe už rovnako ako lieky kategorizujú aj niektoré ŠZM, zdravotnícke pomôcky či dietetické potraviny, tým istým spôsobom by sa malo pristupovať aj pri zverejňovaní kontaktov, príjmov a nepeňažných bonusov pre lekárov – teda od všetkých firiem, ktoré výrabajú alebo dodávajú nielen lieky, ale aj ŠZM, pomôcky či dietetické potraviny. Síce je pravdou, že pri liekoch existuje v absolútnych číslach najviac možných konfliktov záujmov, keďže značné množstvo lekárov predpisuje lieky, ale aj pri nákupoch ŠZM a zdravotníckych pomôcok sú zainteresovaní lekári, najmä tí vyššie postavení, hoci ich je menej ako pri liekoch, avšak priamo či nepriamo iniciujú a ovplyvňujú obstarávania ŠZM a pomôcok za milióny eur.

Navyše sme zistili, že dodávatelia pri verejných obstarávaniach zdravotníckeho spotrebného materiálu, do ktorého sa zahŕňajú ŠZM a zdravotnícke pomôcky nemusia na Slovensku prakticky vôbec súťažiť. Priemerný počet ponúk (objemom zákaziek vážený priemer) v tendroch nemocníc na zdravotnícky spotrebný materiál bol totižto v období január 2009 – marec 2012 len 1,1 ponuka na tender.

Aj traja najväčší obstarávatelia medzi slovenskými verejnými zdravotníckymi zariadeniami ústavnej starostlivosti – Národný (NÚSCH), Východoslovenský (VÚSCH) a Stredoslovenský (SÚSCH) ústav srdcových a cievnych chorôb nakúpili v tomto období ŠZM za desiatky miliónov EUR, pričom je zaujímavé je, že pri ich 10 najväčších tendroch, každý za niekoľko miliónov EUR, ktoré zahŕňali o.i. dodávky katétrov, stentov, kardiostimulátorov či defibrilátorov, prešiel kvalifikačnými kritériami (teda nebol vyradený) a bol posudzovaný pri vyhodnocovaní ponúk vždy len jeden jediný dodávateľ.

Z komentára bolo citované 29.1.2013 v článku denníka SME.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS