INEKOmentáre: O pláne vytvoriť systém jednej zdravotnej poisťovne

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Aku financnu usporu vytvorenim jednej zdravotnej poistovne mozno podla Vas ocakavat?

Na com konkretne by sa dalo usetrit?
Naopak, ake vydavky a zhruba v akej vyske bude mat stat pri vytvoreni jednej ZP?
Do kolkych rokov mozno ocakavat navratnost investicii vlozenych do vytvorenia jednej ZP?
Ak by sa vytvorila jedna ZP, mozno hovorit o nejakej uspore v suvislosti so zdrojmi, ktore by neboli vynakladane na spravu zvysnych dvoch poistovni a ziskami, ktore by si neponechavali?

Dušan Zachar, INEKO:
Nerozumiem ekonomickej logike plánu vlády vytvoriť jedinú štátnu zdravotnú poisťovňu, keď je nevyhnutné tvrdo konsolidovať a skúsenosti so štátnym riadením v zdravotníctve nie sú práve pozitívne. Ak má vláda prebytočné stovky miliónov, alebo ich môže získať z privatizácie, nech ich radšej použije na splatenie dlhu. Nedá sa mechanicky predpokladať, že prevzatím poistných kmeňov či odkúpením Dôvery a Unionu sa automaticky budú generovať aj zisky, ktoré dosahovali v ostatnom čase súkromné poisťovne.

Ak si vláda myslí, že je zlé, ak súkromné spoločnosti vytvárajú zisk pri nakladaní aj s verejnými prostriedkami, prečo potom neodkúpi napríklad ziskové stavebné spoločnosti, ktoré stavajú diaľnice či rekonštruujú štátne nemocnice, a zisk nevleje sama do výstavby objektov vo verejnom záujme? Ak sa údajne oplatí štátu kúpiť ziskovú firmu a dá sa údajne automaticky rátať s párročnou návratnosťou, prečo štát potom neodkúpi aj najziskovejšiu spoločnosť v IT sektore, všetky tri automobilky či sieť hypermarketov. Veď podľa chybnej vládnej logiky statických prepočtov sa musí vstupná investícia predsa v dohľadnej dobe vrátiť…

Z komentára bolo citované 31.7.2012 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS