INEKOmentáre: O navrhovanom zrušení vernostných systémov pre predpisové lieky

Dušan Zachar, INEKO:
Spotrebu receptových liekov ovplyvňuje hlavne ich predpisovanie zo strany lekárov, a nie vernostné systémy. Navyše najnovšie oficiálne čísla Národného centra zdravotníckych informácií hovoria o poklese spotreby tak predpisových, ako aj voľnopredajných liekov. Je málo pravdepodobné, že človek bude konzumovať viac predpisových liekov len preto, že dostane niekde 5 % zľavu na doplatku. Nikto si navyše nemôže kúpiť viac liekov, ako má na recepte a recept si nemôže napísať sám. V konečnom dôsledku je to v rukách lekára. Užívanie predpisových liekov vo väčšej miere, ako je nutné, môže mať ďalekosiahle negatívne dôsledky na zdravie. Zvýšením ich konzumácie by tak išiel človek sám proti sebe.

Spotreba
voľnopredajných liekov, nemá byť starosťou ministerstva zdravotníctva, nakoľko na tieto lieky poisťovne nedoplácajú, ale pacient si ich hradí sám z vlastného vrecka.

Cestou ako znižovať spotrebu liekov na Slovensku vidím skôr v dôslednejšej kontrole predpisovania liekov, generickej preskripcii a v odmeňovaní lekára, za efektívne, a nie zbytočne duplicitné alebo drahé predpisovanie tabletiek.

Voči samotnému vernostnému systému, tak ako je nastavený teraz, mám určité výhrady. Najzásadnejším z nich je, že nebol ponechaný systém tzv. fixného doplatku, t.j. stáleho pomeru úhrady zdravotnej poisťovne a doplatku poistenca za predpísaný liek. Farmaceutické firmy sú tak oveľa menej náchylné súťažiť pri znižovaní cien v rámci štandardnej kategorizácie. Radšej obídu lekárne s tým, že im dajú zľavy na ten ktorý liek v rámci vernostného systému. V takomto systéme pacienti síce čo to ušetria, o niečo menej i zdravotné poisťovne, tie by však v prípade vernostného systému s ponechaním fixných doplatkov mohli ušetriť viac. Verejné financie, a teda my všetci, tak prichádzame o možné úspory a vernostné zľavy zafinancujeme všetci solidárne cez zdravotné odvody a dane.

Komentár zverejnila 5.8.2012 tlačová agentúra SITA.

 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS